Ogólna zasada bardzo dużych przedsięwzięć budowlanych jest taka, że im większa inwestycja, tym większe ryzyko utopienia dużych pieniędzy. Istnieje jednak na to świetna rada, a mianowicie sporządzenie odpowiednio szczegółowego kosztorysu, który pozwoli nam określić kwotę, jaka będzie nam potrzebna do ukończenia procesu budowlanego. Na podstawie takiego kosztorysu możemy określić również to czy taka budowa jest rentowna, prościej mówiąc, czy jest po prostu opłacalna.

Sporządzanie kosztorysu budowy

kosztorys prac budowlanych wrocławSporządzenie takiego kosztorysu nie jest takie proste, jak się może wydawać, osoba spoza środowiska budowlanego nie jest w stanie wykonać tego poprawnie, dlatego lepiej jest zlecić wykonanie takiego kosztorysu osobie kompetentnej. Jeśli chodzi o profesjonalnie wykonany kosztorys prac budowlanych wrocław jest miejscem, gdzie znajdziemy co najmniej kilka biur wykonujących takie kosztorysy na podstawie planu budowlanych. Przejdźmy do tego, jak powinna wyglądać praca nad sporządzaniem takiego kosztorysu. Określenie kwoty potrzebnej do przeprowadzenia całego procesu budowlanego zaczyna się od obliczenia kosztów zakupu wszystkich potrzebnych materiałów takich jak pustaki, zakup betonu, elementów stelażu podtrzymującego dach, oraz blachy lub blacho dachówki na pokrycie budynków, oczywiście, gdy nie uwzględniamy kosztów zakupu działki. To jest pierwszy etap sporządzania takiego kosztorysu, następnie trzeba uwzględnić tak zwaną robociznę, ponieważ ktoś musi wykonać całą pracę taką jak wymurowanie ścian itd., no i trzeba takiej osobie, a raczej firmie zajmującej się tym w profesjonalny sposób zapłacić. Obliczając całą kwotę potrzebną na budowę, nie możemy tego zrobić w bardzo precyzyjny sposób, ponieważ nie da się wszystkiego obliczyć co do złotówki, dlatego osoby zajmujące się sporządzaniem kosztorysów podają kwotę w tak zwanych widełkach np. od pół miliona złotych do siedmiuset tysięcy złotych. Będąc inwestorem lepiej przygotować się na wydatek z górnych widełek i lepiej się miło zaskoczyć nie wydając wszystkiego niż nie przygotować odpowiedniej sumy i doprowadzić do wstrzymania budowy.

Tego rodzaju kosztorysu sporządza się zazwyczaj z jednego powodu, a mianowicie określenia jak dużą kwotę trzeba mieć na wybudowanie danego budynku. Z usług osób wykonujących kosztorysy korzystają nie tylko osoby prywatne, ale też instytucje państwowe. Z racji tego, że większość budynków buduje się na kredyt, to dobrze zrobiony kosztorys pozwala nam określić, na jaką kwotę powinna opiewać nasza pożyczka.