W ostatnim czasie bardzo popularne stały się sesje noworodkowe. Jest to doskonały sposób na stworzenie ciekawych pamiątek, należy jednak pamiętać o tym, że przeprowadzenie udanej sesji noworodkowej wcale nie jest takie łatwe. Co należy wziąć pod uwagę chcąc się zdecydować na taką sesję i co o samej sesji warto wiedzieć? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym tekście.

Sesja noworodkowa – co warto wiedzieć?

sesja noworodkowaNa stronie fotopiwnica.pl można przeczytać, że sesja noworodkowa odbywa się zwykle pomiędzy 6 a 14 dniem życia. Wówczas to dziecko jeszcze bardzo dużo śpi i pozycje jakie przejmuje w trakcie drzemki bardziej podobne są do tego jakie przyjmowało jeszcze w brzuchu mamy, a co za tym idzie dziecko w tym wieku jest bardziej skłonne do współpracy z fotografem. Co ważne należy mieć świadomość tego, że takie sesje odbywają się w dwóch wariantach a mianowicie:

  • sesja studyjna,
  • sesja domowa.

Zazwyczaj sesje noworodkowe odbywają się jednak w warunkach domowych, ponieważ jest to bardziej komfortowe zarówno dla rodziców jak i dla dziecka. Należy się jednak liczyć z tym, że sama sesja trwa od 3 do 5 godzin, dlatego trzeba dobrze rozplanować jej czas, przy czym w jej czas wliczony jest także czas na karmienie, przewijanie i uspokajanie dziecka. Nieodłącznym elementem każdej sesji noworodkowej są rekwizyty przy czym zwykle są tu dwie opcje, mianowicie fotograf może dostarczyć odpowiednie rekwizyty, jak i na rzeczenie klienta można wykonać zdjęcia z własnymi rekwizytami. Co ważne, jeśli sesja noworodkowa odbywa się w domu, należy przygotować odpowiednio dużo miejsca wolnego, ważne jest także to by przestrzeń ta była wygospodarowana w najjaśniejszym pomieszczeniu w domu. należy także zwrócić uwagę na to by w pomieszczeniu było dostatecznie ciepło – temperatura powinna wynosić około 26-28 stopni.

Jak przygotować się do sesji noworodkowej?

sesja nowordkowaŻeby mieć pewność, że zdjecia będą udane należy dziecko odpowiednio do takiej sesji przygotować. Według informacji z portalu www.szerokikadr.pl zdjęcia dzieci to dość wymagająca dziedzina fotografii i dużo tutaj zależy od nastroju samego dziecko. Z tego powodu dobrze jest by sesje zdjęciową umówić na czas w jakim dziecko zwykle się budzi, wówczas będzie ono bardziej skłonne do współpracy. Należy także pamiętać o tym by pod ręką mieć mleko, jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym. Konieczne jest także przygotowanie sobie pieluszek, jak i kocyka, którym będzie można dziecko okryć jeśli zmarznie w trakcie robienia zdjęć. Przygotowanie tego typu rzeczy zawczasu sprawi, że sama sesja będzie przebiegać sprawniej, a co za tym idzie będzie także więcej czasu na wykonanie dobrych ujęć.

Jak przygotować dziecko do sesji noworodkowej?

Ważne jest także to by przygotować odpowiednio dziecko do takiej sesji noworodkowej. To o co musimy tutaj zadbać w dużej mierze zależy od tego, czy kwestią dodatków zajmujemy się we własnym zakresie czy też odpowiednie dodatki zapewnia studio fotograficzne. W artykułach na portalu www.fotografuj.pl można przeczytać, że do tych najpopularniejszych rekwizytów na sesje noworodkową można zaliczyć takie jak:

  • misy ozdobne,
  • łóżeczka,
  • korytka drewniane,
  • metalowe wanienki.

Akcesoria tego typu można z powodzeniem nabyć, jednak koszt zakupu takich akcesoriów to zwykle około 200 złotych,  a co za tym idzie jest to nie opłacalne. Decydując się jednak na fotografa warto sprawdzić jakiego rodzaju rekwizytami on dysponuje i co za tym idzie czy będą one pasować do naszej wizji zdjęć. Należy także pamiętać o tym, że o część rekwizytów będziemy musieli zadbać we własnym zakresie.

Jakie rekwizyty przygotować na sesje zdjęciową noworodka?

kocykDecydując się na sesje noworodkową warto także przygotować kilka akcesoriów we własnym zakresie. Przede wszystkim należy tutaj uwzględnić takie akcesoria jak opaski dla niemowląt czy czapki dla niemowląt oraz kolorowe kocyki, które także bardzo często wykorzystuje się do zdjęć. Jeśli chodzi o kocyki do zdjęć to według strony https://www.izikids.pl dobrze sprawdzą się takie kocyki jak kocyki dla niemowląt minky, które przy tym są także bardzo praktyczne. Według informacji ze strony www.milutka.com.pl zamiast kocyków można także wykorzystać kołderki dla niemowląt. Warto mieć na uwadze, że w trakcie takiej sesji fotograficznej zwykle wykonuje się od 2 do 4 stylizacji, a co za tym idzie warto przygotować sobie odpowiednio dużo tego typu rekwizytów. Oczywiście fotograf także może posiadać coś co nam zaproponuje, jednak warto pomyśleć o tym we własnym zakresie.

Podsumowując

Przygotowanie niemowlęcia do sesji zdjęciowej wbrew temu co by się mogło wydawać wcale nie jest trudne. Większość pracy obecnie za rodziców wykonuje studiu fotograficzne co sprawia, że jest to obecnie bardzo wygodny sposób na stworzenie pięknych pamiątek na całe życie.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Iza

    Z takim małym modelem ciężko się współpracuje, bo nigdy nie słucha poleceń fotografa 🙂 Jednak efekt końcowy jest przepiękny.

Dodaj komentarz