Jestem właścicielką niepublicznego przedszkola. Budynek jest bardzo duży, mieści się w nim osiem sal. W każdej z nich znajduje się wydzielona przestrzeń, gdzie na podłodze leży wykładzina. I mimo że do sal nie wolno wchodzić w obuwiu zewnętrznym i zarówno nauczycielki, jak i przedszkolaki muszą mieć na stopach papcie, dywan wymaga częstego czyszczenia. Jak sobie z tym radzimy?

Pranie i czyszczenie wykładzin

pranie wykładzinW każdej sali znajduje się wielkopowierzchniowa wykładzina. Jest kolorowa, delikatna, ale też często brudna. I nic na to nie jesteśmy w stanie poradzić, bo choć pilnujemy by dzieci zawsze miały czyste buty i nie wolno im jeść w salach, dywan się brudzi. Przy tak wielu dzieciach to nieuniknione. Liczy się dla mnie bezpieczeństwo moich podopiecznych, więc dbam o to, by podłogi zawsze były czyste. Każdego dnia po południu osoba z ekipy sprzątającej dokładnie odkurza dywan. Specjalnie do tego celu kupiłam specjalistyczny odkurzacz z dobrej jakości filtrem. Nie tylko usuwa kurz i zanieczyszczenia, ale ma też opcję prania, z której raz na jakiś czas korzystamy. Dwa razy dziennie, lub częściej, o ile zajdzie taka potrzeba, usuwamy też piasek z korytarzy. Jest to szczególnie ważne w okresie wiosenno-letnim, kiedy przedszkolaki bawią się w piaskownicy. Ilość piasku, jaką mogą wnieść do budynku, jest ogromna. Wracając jednak do kwestii czystości dywanów, raz w miesiącu korzystam z profesjonalnej firmy, która zajmuje się czyszczeniem dywanów. Pranie wykładzin jest w szerokim zakresie jej usług, i co ważne – ekipa robi to dokładnie i przy użyciu delikatnych środków czyszczących. Przy okazji likwiduje też roztocza kurzu domowego oraz dezynfekuje dywany. To jest dla mnie niezwykle ważne, bo wśród moich podopiecznych wielu jest alergików oraz astmatyków. Wiem, jak ważne w ich przypadku jest zachowanie czystości w salach. Regularne pranie wykładzin jest więc dla mnie zadaniem priorytetowym.

Przedszkolaki ogromną część czasu spędzają na dywanie. To tam się bawią, tam też odpoczywają i uczą się. Nic w tym dziwnego, że często się on brudzi, skoro jest tak intensywnie użytkowany, ale moim obowiązkiem jest utrzymanie go w czystości. Dbam o to regularnie, korzystając z usług sprawdzonej firmy zajmującej się czyszczeniem dywanów i tapicerki.