Istnieje kilka rodzajów produkcji metalowych elementów. Wyróżnić możemy przede wszystkim dwa z nich, czyli odlewanie w specjalnych formach oraz kucie, które chociaż może nam się kojarzyć z kowalstwem, ma z nim dzisiaj jednak niewiele wspólnego, ponieważ stosuje się do tego zaawansowane technologicznie i efektywnie pracujące maszyny.

Czy matryce muszą być bardzo wytrzymałe?

wykonywanie matrycPrzyjrzeć warto się szczególnie metodzie, jaką jest kucie, gdyż jest ona tańsza i znacznie szybsza. Nie wymaga bowiem stosowania odlewu w specjalnych formach ani rozgrzewania materiału bazowego do temperatury topnienia. Przy pomocy ciśnienia i oddziaływania przez twardsze materiały, przekracza się barierę plastyczności stali, z której chce się wykonać dany produkt. Często dzieje się to przez serię uderzeń prasy hydraulicznej lub też pneumatycznej, która może działać z ogromną szybkością oraz siłą. Niezbędnym elementem takiego procesu jest matryca. To element, na którym układa się materiał, aby nadać mu odpowiedni kształt, a w który następnie uderza stempel prasy. Precyzyjne wykonywanie matryc jest możliwe dzięki zastosowaniu najlepszych i nowoczesnych maszyn. Stosuje się do produkcji matryc na przykład maszyny zdolne do obróbki skrawaniem bardzo wytrzymałych materiałów, jak stal nierdzewna, z której wykonuje się matryce, aby nie odkształciły się one podczas uderzenia.

Zachowanie odpowiedniego kształtu matrycy przez długi czas jest kluczowe dla jej poprawnego funkcjonowania i pozwala na radzenie sobie z produkcją nawet najbardziej wymagających elementów, które później wykorzystane zostaną na przykład jako podzespoły i komponenty w maszynach zajmujących się produkcją przemysłową różnych towarów i będą wykonywały swoją pracę przez wiele długich lat, aż się zużyją.