Bardzo wiele osób jedynie w filmach mogło zobaczyć, jak wygląda zahipnotyzowana osoba. Wprowadzona zostaje w specyficzny stan psychiczny, a wokół panuje bardzo tajemnicza atmosfera. Osoba poddana hipnozie wydaje się być całkowicie bezwolna i wykonuje wszystkie polecenia hipnotyzera. Można się zastanawiać, czy faktycznie dzieje się to naprawdę, czy jest to jedynie filmowa fikcja. Czy w rzeczywistości hipnoza jest w stanie komukolwiek pomóc i czy każdy jest na nią podatny?

Co warto wiedzieć o terapii hipnozą?

terapia hipnoząZ pewnością bardzo wiele osób nie jest w stanie przypomnieć sobie wydarzeń, które miały miejsce wiele lat wcześniej. Zapominamy o niektórych rzeczach lub też wypieramy je ze swojej świadomości. Trzeba przyznać również, że wiele osób chciałoby móc cofnąć czas, aby dokonać pewnych zmian. Wydaje się to niemożliwe. Czy jednak na pewno? Terapia hipnozą pozwala człowiekowi na lepszy wgląd do swojej podświadomości i zasobów pamięci. Jesteśmy w stanie przywołać te wydarzenia, które miały wpływ na nasze wcześniejsze decyzje. Często nawet nie byliśmy świadomi tego, że dana rzecz miała miejsce i aż tak bardzo zaważyła na naszych dalszych losach. Podczas hipnozy uwaga zostaje skierowana na bardzo konkretne bodźce. Terapeuta daje wskazówki i sugestie, które pomagają zmieniać zachowanie lub odczuwanie. Za pomocą hipnozy można wyeliminować zachowania niepożądane lub wzmocnić to, w co człowiek nie chciał wcześniej uwierzyć, jak na przykład swoje mocne strony. Taka terapia bywa bardzo pomocna podczas leczenie uzależnień i niektórych zaburzeń psychicznych. Pacjent jest w stanie przypomnieć sobie, w którym momencie zaczęły się jego problemy. Jest w stanie na wiele rzeczy spojrzeć z innej perspektywy. Aby taka terapia była skuteczna, pacjent musi mieć zaufanie do terapeuty. Tylko wtedy będzie można wprowadzić daną osobę w stan relaksacji i całkowitego rozluźnienia.

Faktem jest to, że wielu rzeczy nie można wyleczyć za pomocą tabletek. Ludzie szukają innych metod, jednak często zastanawiają się, czy one faktycznie działają. O tym, czy hipnoza będzie skuteczna, decyduje kilka czynników. Przede wszystkim trzeba wierzyć w to, że ona działa. Niezwykle ważne jest doświadczenie terapeuty, umiejętność zadawania pytań i zebranie odpowiedniego wywiadu przed wprowadzeniem pacjenta w stan hipnozy. Konieczne jest także zbudowanie więzi między terapeutą a pacjentem.