Podstawą każdego budynku, muru, słupów i wielu innych form budowlanych są fundamenty. Zależy od nich trwałość i stabilność każdej z nich. Obecnie wykonanie fundamentów może przybrać różne formy. Najczęściej stosowane są fundamenty tradycyjne, czyli ściany i ławy, lub płyty fundamentowe. Ich popularność zapewnia przede wszystkim powszechna znajomość, co zapewnia ograniczenie błędu. Coraz większą popularnością jednak cieszą się bloczki fundamentowe.

Bloczki fundamentowe podstawą konstrukcji

bloczki fundamentowe lublinGłówne zastosowanie bloczków fundamentowych to wznoszenie ścian fundamentowych i piwnicznych oraz przyziemnej części ścian nośnych. Ponieważ to na nich spoczywa cały ciężar budynku muszą być trwałe i mocne, ale przede wszystkim odporne na nacisk. Ich wykonanie ma tu bardzo duże znaczenie. Bloczki fundamentowe powstają najczęściej z betonu typu C12/15 lub C16/20 (cement portlandzki, kruszywo i woda). Przed umieszczeniem masy w formie musi ona zostać wymieszana do jednolitego stanu, co zapewnia wstępnie spójność struktury bloczku. Po umieszczeniu w formie jest wibroprasowana, co dodatkowo wzmacnia strukturę i ujednolica ją. Najczęstszą formą w jakiej je spotykamy są prostopadłościany o równych bokach i krawędziach. Występują jednak również bloczki ze specjalnymi wyżłobieniami. Poza wytrzymałością na nacisk główną cechą jaka wpływa na ich jakość jest odporność na wilgoć. Ponieważ znajdują się w gruncie muszą być odporne na pochłanianie wody, która się w nim znajduje, na jej zamarzanie i odmarzanie. To ogranicza potrzebę ich izolacji, a to z kolei zmniejsza koszty budowy. Łatwość i szybkość pracy dodatkowo przemawia za stawianiem fundamentów, w których podstawą są bloczki fundamentowe Lublin jest jednym z miast, w których nie tylko można łatwo zaopatrzyć się w ten materiał, ale też w budowach na jego terenie można zauważyć jego powszechne wykorzystanie.

Wykorzystanie bloczków fundamentowych przy wznoszeniu różnego rodzaju konstrukcji budowlanych jest coraz częściej spotykane. Nie ma się co dziwić, że wypierają one tradycyjne sposoby fundamentowania. Poza szczególnymi właściwościami zapewniającymi trwałość i wytrzymałość przedsięwzięcia, bardzo ważnym aspektem jest skrócenie czasu budowy, a co za tym idzie również zmniejszenie kosztów. Przy dzisiejszym tempie rozwoju budownictwa jest to szczególnie istotne.