Chcąc założyć własna firmę należy myśleć nie tylko o samym pomyśle i sposobie jego realizacji, ale także a raczej przede wszystkim o wszelkiego rodzaju formalnościach jakich należy dopełnić przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Z czym przyjdzie nam się zmierzyć zakładając własną firmę i czego należy dopilnować? Odpowiedzi na te pytanie postaramy się udzielić w poniższym tekście.
Pierwszy krok – rejestracja i zgłoszenie firmy
Pierwszą rzeczą z jaka przyjdzie się nam zmierzyć zakładając własną firmę będzie konieczność jej zarejestrowanie i zgłoszenia w odpowiednich urzędach. W związku ze złożeniem wniosku do KRS o wpisanie naszej firmy na listę konieczne będzie wypełnienie odpowiedniego formularza w wersji papierowe lub elektronicznej i dostarczenie dodatkowych dokumentów, które to w zależności od rodzaju założonej spółki mogą się różnić. Zasadniczo wśród dokumentów według kancelariaspychalscy.pl jakie będziemy musieli dołączyć do wniosku można wskazać takie jak:
- umowa lub akt założycielski,
- dokument potwierdzający otrzymanie zgody na powołanie,
- dokument o powołaniu członków zarządu,
oświadczenie sporządzone przez zarządu o wniesieniu kapitału, - wykaz wspólników.
Zaznaczyć jednak należy, że część z tych dokumentów wymagana jest tylko w przypadku konkretnych rodzajów spółek. Rejestracja spółek bywa w związku z tym dość uciążliwa, dlatego obecnie na rynku działa wiele firm, które pomagają w załatwianiu wszystkich związanych z tym formalności. Dodatkowo należy mieć świadomość, że zgłoszenie do KRS to tylko część formalności. Konieczne będzie także zgłoszenie do ZUS-u, urzędu skarbowego jak i urzędu statystycznego. Należy liczyć się z tym, że przy załatwianiu tego rodzaju formalności na własną rękę może okazać się, że nie od razu uda nam się uzyskać wpisy.
Kwestie prawne a założenie i prowadzenie firmy
Prowadzenie działalności wiąże się także z różnego rodzaju obwarowanie prawnymi, co bardzo często utrudnia działanie firmy. Niedostateczna znajomość przepisów i co za tym idzie podejmowanie niewłaściwych decyzji może nastręczyć poważnych problemów. W związku z czym warto skorzystać z pomocy w tym względzie. Obecnie większość kancelarii ma w swojej ofercie taką usługę jak obsługa prawna firm czy też prawnik dla firm. Na podstawie informacji ze strony jaworska-kancelaria.pl decydując się na takie rozwiązanie otrzymuje wsparcie prawne w takich sprawach jak:
- kwestie sporne związane z swobodą działalności gospodarczej,
- kwestie sporne związane z prawem pracy oraz ubezpieczeniami społecznymi,
- kwestie sporne związane z prawem administracyjnym,
- weryfikacja umów,
- postępowania sądowe.
Profesjonalne rozwiązanie tego rodzaju kwestii spornych nie tylko zapewni sprawne funkcjonowanie firmy, ale także znacząco wpłynie na stan firmowych finansów. Miejmy świadomość tego, że najwięcej traci się na umowach zawartych z nierzetelnymi kontrahentami, dlatego tak ważne staje się ich sprawdzenie pod względem prawnym.
Optymalizacja podatkowa a wynik finansowy firmy
Według artykułów na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prod.ceidg.gov.pl ważną kwestią, jeżeli chodzi o finanse firmowe jest także odpowiednia optymalizacja podatkowa. Przepisy prawa podatkowego są tak skonstruowane, że możliwe jest obniżenie obciążenia podatkowego bez naginania przy tym jakichkolwiek przepisów. Żeby było to jednak możliwe konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej analizy podatkowej, która to jest podstawą do opracowania odpowiedniej i co ważne korzystnej strategii podatkowej. Przeprowadzenie poprawnej analizy i tym samym stworzenie strategii wymaga zatrudnienie odpowiednich specjalistów znających dobrze prawo podatkowe, wiedzących komu przysługuje się zwolnienie z VAT, jakich można dokonać amortyzacji itd. Zatrudnienie doradcy podatkowe to zawsze dodatkowy koszt, jednak z perspektywy czasu, jeżeli przygotowana zostanie odpowiednia strategia podatkowa przyniesie to wymierne korzyści.
Firmowa księgowość – jak należy ja prowadzić
Prowadząc własną działalność gospodarczą zobowiązani jesteśmy do prowadzenia firmowej księgowości. Według strony http://www.ksiegowoscbliskatobie.pl w przypadku niewielkich firm, których przychód w ubiegłym roku nie przekroczył 1 200 000 euro możliwe jest stosowanie tak zwanej księgowości uproszczonej. Księgowość ta jest prowadzona w formie przychodów i rozchodów. W przypadku większych firm, które generują rocznie większy obrót konieczne jest stosowanie pełnej księgowości a co za tym idzie prowadzenie ksiąg rachunkowych. Pełna księgowość to rozbudowany i skomplikowany system pozwalający na pełną rejestracje wszystkich zdarzeń finansowych w firmie, a co za tym idzie do prowadzenia tego typu księgowości potrzebne są już wykwalifikowane osoby.
Podsumowując
Chcąc założyć własną firmę musimy liczyć się z tym, że sam proces jej zakładanie jest bardzo mocno obwarowany tak prawnie jak i formalnie, dlatego nie rzadko nastręcza to wielu trudności. Sprostanie wymaganiom i dopełnienie wszystkich formalności może okazać się bardziej kłopotliwe i czasochłonne niż się tego na początku spodziewaliśmy i należy się z tym liczyć.
W naszym kraju jeśli chodzi o założenie własnej firmy jest wiele problemów a jeszcze więcej druczków do wypełniania, normalnie biurokracja, biurokracją popychana ^^
Zgadzam się, sama próbowałam jakiś czas temu założyć firmę i na prawdę nie jest to łatwe zadanie, zamiat ułatwiać te procedury, to wydaje mi się, że są one tak skomplikowane, aby wiele osób zniechęcić do własnej działalności.