Wraz ze zmianami demograficznymi i regulacjami w przepisach pracy ludzie zyskali więcej wolnego czasu. Ten czas chcą często wykorzystać nie tylko na odpoczynek, ale również na rozwijanie pasji, zainteresowań, podróże. I właśnie dzięki tym zmianom turystyka zyskuje na popularności. Model współczesnej rodziny – związki nieformalne bezdzietne lub po prostu życie jako singiel – mają wpływ na rodzaj uprawianej turystyki. A tych rodzajów jest bardzo dużo.

Turystyka pośród winnic

enoturystykaLudzie mają wiele zainteresowań i hobby. W wolnym czasie starają się je realizować – w końcu człowiek bez pasji się nie rozwija i wiele straci. Rozwój i ogólnodostępna komunikacja, posiadanie samochodów, otwarte granice i wiele innych czynników wpłynęło na rozwój turystyki. Obecnie jest to zjawisko popularne, nie tak luksusowe jak kiedyś. Ludzie mają możliwość podróżowania różnymi środkami transportów, w dowolne miejsca na świecie. Niewątpliwie jest to dobry efekt globalizacji, ponieważ pozwala na poznanie nowych kultur i zebranie bagażu doświadczeń oraz bezcennych wspomnień. Wraz z rosnącymi potrzebami turystów pojawiło się wiele różnych rodzajów turystyki. Dość ciekawym jest jeden z typów turystyki kwalifikowanej (czyli specjalistycznej) – enoturystyka. Polega ona na odwiedzaniu miejsc związanych z produkcją wina, a także regionów, w których uprawiane są winorośle. Dlatego można nazwać ją po prostu turystyką winiarską. Uprawiając enoturystykę mamy okazję poznać zwyczaje, procedury tworzenia różnego rodzaju win, a także kulturę związaną z całą tematyką winiarską. Towarzyszącym dość często elementem przy tej turystyce jest kuchnia i wszelkie zwyczaje kulinarne, które są dobrym uzupełnieniem enoturystyki. Podróżując po rejonach i uprawach winiarskich mamy okazję posmakować wina, ale także kupić wino na pamiątkę: wprost od samego producenta.

Jeśli zatem interesujemy się zagadnieniami związanymi z produkcją wina, jego rodzajami, czy zasadami upraw, enoturystyka jest idealnym dla nas sposobem na podróżowanie. Zdobywamy wówczas wiedzę na temat produkcji wina, możemy skosztować go i porównać rodzaje w zależności od regionu, poznać ciekawe historie dotyczące upraw i produkcji. Bowiem turystyka winiarska to doskonały sposób na poznanie innych kultur.