1-555-645-324 info@yourdomain.com

Często zadajemy sobie pytanie, czym tak naprawdę zajmuje się stomatolog, a czym dentysta. Otóż stomatolog zajmuje się on leczeniem zębów i staje się nim każda osoba, która ukończyła 5-letnie studia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Zarówno stomatolog jak i dentysta są nazwami poprawnymi i używane są wymiennie.

Jakie są specjalności dla stomatologa?

rzeszów dentystaLekarz stomatolog to dość rozległy dział medycyny, dzieli się on na dziewięć specjalizacji. Stomatologia zachowawcza polega na leczeniu próchnicy, a z kolei endodoncja leczeniem kanałowym, którego się w większości obawiamy. Jednak nie ma się czego obawiać, jeśli jesteśmy w rękach specjalisty. Na przykład rzeszów dentysta dba o to, żebyśmy się czuli komfortowo podczas takiego zabiegu. Kolejnym działem jest stomatologia dziecięca. Leczone są nie tylko mleczne zęby, ale także stałe. Dużym błędem rodziców jest dopuszczenie do zaniedbania higieny jamy ustnej, a zwłaszcza mlecznych zębów. Leczy się je tak samo jak zęby stałe. Wyróżnia się także chirurgię stomatologiczną oraz szczękowo twarzową. Ta pierwsza jest dużo mniej poważna w porównaniu do chirurgi szczękowo-twarzowej. Taki specjalista zajmuje się leczeniem złamań czy też zwalczaniem nowotworów. Ortodoncja z kolei zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Periodontologia skupia się na leczeniu chorób przyzębia. Do dentysty należy się udać wtedy, kiedy odczuwamy pewien dyskomfort z naszymi zębami, dlatego trzeba wcześnie zareagować. Niepokojące objawy to ból zęba, ból głowy (może promieniować od zęba) czy też inne dolegliwości w obrębie stawu szczękowego. Wskazaniem jest także chociażby nadwrażliwość na ciepłe i zimne napoje lub rozwijający się stan zapalny. Zepsute zęby także powinniśmy usunąć, aby nie rozwijała się w ogół nich żadna infekcja bakteryjna. Dentystę powinniśmy odwiedzać z taką samą częstotliwością jak lekarza rodzinnego. Tak samo jak okresowe badania zaleca się wykonywanie przeglądu i oceny w jakim stanie jest nasze uzębienie.

Stomatolog i dentysta to zawody, które używamy naprzemiennie. Chociaż powszechnie używało się określenia dentysta, to lekarz stomatolog stało się w ostatnim czasie tak samo popularne. Chociaż czasami nie chcemy korzystać z jego usług, to dla naszego dobra powinniśmy to zrobić. Zawsze jest lepiej zapobiegać, niż leczyć.