Ogólnie rzecz ujmując trzeba na samym wstępie zauważyć, iż koparki do kryptowalut nie mają nic wspólnego z koparkami które możemy zauważyć w życiu codziennym. Koparki do kryptowalut są bardziej zbliżone budową do komputera stacjonarnego, którego albo jesteśmy obecnym użytkownikiem albo przynajmniej kiedyś używaliśmy lub widzieliśmy jak wygląda. jednakże urządzenie do wydobywania waluty elektronicznej ze względu na bardzo duże moce obliczeniowe a co za tym idzie, także ze względu na wytwarzanie dużych ilości ciepłą, swą budową odróżnia się także od zwykłych komputerów.

Koparki do Bitcoinów oraz do innych kryptowalut

koparka do bitcoinWiększość profesjonalnych koparek do kryptowalut osadzona jest w specjalnych aluminiowych stelażach, dzięki czemu łatwiej jest zapewnić odpowiednie chłodzenie poszczególnych składowych elementów, tychże zestawów. Najważniejszym elementem, który posiada zarówno koparka do Bitcoin jak i każda inna koparka do kryptowalut, jest wysokowydajna karta graficzna. Tak na prawdę aby dany zestaw posiadał odpowiednio wysoką moc obliczeniową, takich krat graficznych powinno być co najmniej kilka, połączonych za pomocą dedykowanej płyty głównej. Płyta główna jest kolejnym elementem, który ma bardzo duży wpływ na wydajność danej koparki, ponieważ znajdują się na niej gniazda w które montowane są karty graficzne. W takiej sytuacji bardzo ważna jest zarówno ilość gniazd PCI Express jak również ich szybkość, gdyż tylko odpowiednio dobrane do siebie podzespoły będą gwarantowały całkowite wykorzystanie potencjalnych mocy obliczeniowych. Aby koparka mogła wydajnie pracować potrzebuje również odpowiedniego źródła zasilania i wydajnego systemu chłodzenia lub odprowadzania ciepła. Mając na uwadze powyższe wszystkie koparki kryptowalut mają bardzo podobną budowę, jednak te dedykowane do wydobywania Bitcoinów składają się z bardziej wydajnych podzespołów zapewniając tym samym większe moce obliczeniowe.

Koparki do kryptowalut chociaż składają się z podzespołów zbliżonych do tych wykorzystywanych przy budowie zwykłych pecetów to zdecydowanie są zoptymalizowane pod kątem wykonywania w krótkim czasie bardzo dużej ilości obliczeń. Im bardziej te możliwości danego zestawu są większe tym szybciej opłacalność danego urządzenia wzrasta dając realne zyski właścicielowi.