W życiu jest wiele takich momentów na których utrwaleniu bardzo nam zależy. Na takie okazje szukamy zwykle fotografa, który pomoże nam w zamknięciu niesamowitych wspomnień w postaci zdjęć. Na co jednak należy przy wyborze fotografa na ślub, chrzciny czy inną okazje zwrócić uwagę by mieć pewność, że jakość zdjęć przez niego wykonanych będzie dla nas odpowiednia, a ich styl będzie dokładnie tym czego szukamy. Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym tekście. 

Wybór fotografa – a określenie swoich potrzeb

fotografWedług www.szerokikadr.pl wybór dobrego fotografa jest ściśle związany z tym jakiego rodzaju zdjęcia chcemy wykonać, dlatego bardzo ważne jest to by dokładnie sprecyzować to jakiego rodzaju zdjęć wykonania oczekujemy i tym samym fotografa z jaka specjalizacja potrzebujemy. Z zasady mogło by się wydawać to bez znaczenia, jednak należy mieć na uwadze, że fotograf specjalizujący się w fotografii martwej natury czy fotografii produktowej może mieć problem z wykonaniem ciekawych pamiątek ze ślubu czy wesel, ponieważ nie jest on nawykły do robienia zdjęć ludzi, a  co za tym idzie sytuacje czy też emocje uchwycone na zdjęciach mogą nie być zbyt korzystne. Pamiętajmy jednak o tym, że działa to także i w druga stronę, jeśli wybierzemy fotografa specjalizującego się w fotografii portretowej wykonane przez niego zdjęcia produktów do reklamy mogą nie być aż tak wysokiej jakości, ponieważ przy wykonywaniu tego typu fotografii ważne są inne czynniki. Warto zatem wiedzieć czym charakteryzują się konkretne odłamy fotografii i na co należy zwracać uwagę przy wyborze fotografa, który się w nich specjalizuje.

Fotografia korporacyjna – kiedy warto skorzystać z usług fotografa

aparatFotografia korporacyjna jest odłamem branży fotograficznej, która w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać. W jej obrębie wykonuje się takie rodzaje zdjęć jak:

 • portret biznesowy,
 • zdjęcia z eventów,
 • zdjęcia z wyjazdów integracyjne,
 • zdjęcia reklamowe,
 • zdjęcia produktowe.

Fotograf korporacyjny i wykonywane przez niego zdjęcia pomagają w promowaniu firmy, reklamowaniu jej produktów oraz przy tworzeniu jej wizerunku. Wykonanie zdjęć portretowych biznesowych pozwala na ciekawe pokazania osoby pracującej w firmie wraz ze wskazaniem poprzez charakter zdjęcia miejsca na którym ona pracuje. Taki portrety biznesowe pozwalają na pokazanie w profesjonalny sposób osób, które budują firmę i są gwarantem jej profesjonalizmu. Fotografia produktowa i reklamowa to natomiast doskonałe narzędzie marketingowe, które pozwolą na zaprezentowanie w ciekawy i profesjonalny sposób produktów i usług oferowanych przez daną firmę. Fotografia korporacyjna jest działem fotografii, który może być bardzo pomocny zarówno dla dużych jak i małych firm, należy jednak pamiętać o tym, że jakość zdjęć wykonywanych w przez fotografa powinna być w przypadku tego rodzaju zdjęć bardzo wysoka i mieć charakter raczej techniczny, ponieważ te elementy będą świadczyć o profesjonalizmie firmy. Warto zatem sprawdzić jak wygląda portfolio danego fotografa, jakie ma on opinie poprzednich klientów. Informacje te pomogą nam w wyborze odpowiedniego fotografa.

Fotografa portretowa – co warto wiedzieć?

Fotografa portretowaWedług tego, co można przeczytać na portalu www.fotopolis.pl fotografia portretowa jest jednym z popularniejszych działów fotografii i ze znalezieniem studiów fotograficznych zajmujących się wykonywaniem tego typu zdjęć nie ma większego problemu. Niemniej należy wiedzieć na jakie elementy przy wyborze fotografa w tym wypadku warto zwracać uwagę, by mieć pewność, że jakość zdjęć będzie nam odpowiadać. Warto wziąć pod uwagę takie elementy jak:

 • portfolio,
 • doświadczenie,
 • opinie klientów,
 • wyposażenie studia.

Po sprawdzeniu tych elementów warto umówić się na indywidualne spotkanie i omówić swoje oczekiwania odnośnie zdjęć wykonanych w czasie takiej sesji. Pamiętajmy o tym, że fotografia portretowa to dość osobisty dział fotografii, dlatego ważne jest także i to by w obecności fotografa dobrze się czuć.  Pozwólmy też fotografowi zaproponować własne rozwiązaniowa, wówczas będzie łatwiej nam ocenić czy jest to osoba z którą będzie nam się dobrze współpracować.

Fotografia okazyjna – fotograf na ślub i chrzciny

fotograf ślubnyNajczęściej poszukiwani są jednak fotografowie zajmujący się wykonywaniem zdjęć okazyjnych podczas różnych wydarzeń takich jak choćby ślub czy chrzciny. Co w takim wypadku warto brać po uwagę przy wyborze? Zasada jest tutaj dokładnie taka sama jak powyżej – kluczowe jest tutaj doświadczenie, opinie poprzednich klientów, portfolio. Warto jednak zaznaczyć, że oczekiwania odnośnie zdjęć okazyjnych mogą być dość różne, dlatego przede wszystkim należy dokładnie określić swoje oczekiwania i umówić się na indywidualne spotkanie w trakcie którego umówimy wszystkie ważne dla nas kwestie, co pomoże nam w dokonaniu wyboru. Dobrze także by fotograf na chrzest czy ślub oferował także taką usługę jak filmowanie lustrzankami, dzięki czemu możliwe będzie także stworzenie choćby krótkiego filmu pamiątkowego bez konieczności zatrudniania kamerzysty. Filmowanie tego rodzaju staje się obecnie coraz popularniejsza, a co za tym idzie coraz większa liczba fotografów oferuje swoim klientom taka usługę, Warto jednak za nim się na nią zdecydujemy sprawdzić jak prezentują się takie filmy wykonane przez fotografa oraz czy zajmuje się on ich obrabianiem.

Podsumowując

Przy wyborze fotografa w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę jego specjalizacje i tym samym własne oczekiwania odnośnie wykonanych zdjęć. Zawsze jednak konieczne jest sprawdzenie tego jakie dany fotograf ma doświadczenie, jak prezentuje się jego portfolio oraz co sądzą o nim jego poprzedni klienci, elementy te zawsze ułatwią nam wybór właściwego profesjonalisty.

Ten post ma jeden komentarz

 1. Matylda

  Witam, ja szukając fotografa na ślub kierowałam się przede wszystkim portfolio, które było na stronie. Zdjęcia mi się spodobały i tyle, wiedziałam, że wybór padnie na tego fotografa.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz