Wszyscy znamy zjawisko recyclingu odpadów, które jest niezwykle potrzebne i pożądane dla naszego środowiska naturalnego. Dzięki wzmożonym działaniom mającym na celu przetwarzanie odpadów możliwe jest trwałe zakorzenienie się postaw ekologicznych w społeczeństwie. Wykorzystywanie niepotrzebnych materiałów odpadowych ma jednak drugą, dużo ciekawszą twarz. Można by rzec, że tego typu zajęcie da się podciągnąć pod pojęcie sztuki, a cały proces polega na kreatywnym wykorzystaniu odpadów.

Sztuka upcyclingu –  dawania drugiej szansy odpadom

upcyclingSztuka, o której tutaj mówimy, jest pewnego rodzaju rewolucją w całej branży recyclingu, do tej pory znanej z przemysłowego przetwarzania odpadów, w której my mamy swój udział, na przykład poprzez dokładną i rzetelną segregację opadów komunalnych. Jednak upcycling może być czymś dużo bardziej ekscytującym niż tylko bezdusznym przetwarzaniem materiałów w halach przemysłowych. Dla ludzi tworzących tego typu produkty, kreatywność ich myślenia i postrzegania otoczenia to klucz do sukcesu w tej branży. Podczas prac związanych z upcyclingiem nie mamy do czynienia z żadnym uprzemysłowionym miejscem, gdzie cały proces produkcyjny odbywa się z udziałem wielkich maszyn, które przetwarzają materiały odpadowe. Jesteśmy raczej świadkami pewnego zjawiska w rodzaju rękodzieła, dzięki któremu mogą powstać ciekawe i niebagatelne rzeczy. Tak więc np. ze starej opony możemy stworzyć osobliwy i estetyczny kwietnik ogrodowy. Nic nie stoi także na przeszkodzie, żeby ze starej banki na mleko wyprodukować lampę pokojową. Przykłady tego typu działań można mnożyć i dotyczą one wszelkich materiałów, które nadają się do wykorzystania przez artystów upcyclingu. Ta nowoczesna forma ekspresji, która jest przy tym niewątpliwie bardzo pożyteczna dla otoczenia, obejmuje swoim zasięgiem każdą gałąź przemysłu, która generuje odpady.

Zjawisku wykorzystywania odpadów w sposób kreatywny możemy zaobserwować w wielu gałęziach gospodarki. Dlatego korzystają na tym branże modowe, odzieżowe czy też wszelkie inne gałęzie przemysłu, generujące odpady w postaci opakowań czy innych produktów. Dla ludzi trudniących się tym zajęciem praktycznie nic nie stanowi bariery, której nie mogliby przeskoczyć podczas realizowania swoich pomysłów.