Nowoczesne technologie często wymagają innowacyjnych rozwiązań. Postęp technologiczny wymusza obecnie na wielu osobach dostosowanie się do wymogów i praw, które rządzą dzisiejszą rzeczywistością. Wiele innowacyjnych technologii nie jest jeszcze w powszechnym użytku. Posiadają one jednak potencjał, który w przyszłości może być zastosowany w różnych rozwiązaniach. Przykładem może być tutaj chociażby blockchain, który jest podstawą kryptowalut.

Sposoby pozyskiwania bitcoina

bitcoin - kopanieNajbardziej popularną kryptowalutą jest obecnie bitcoin, który uchodzi za prekursora tej technologii. Bitcoin jest niejako cyfrowym pieniądzem, który może być wymieniany na inne kryptowaluty oraz powszechnie akceptowane środki płatnicze za pośrednictwem specjalnych giełd. Kupienie bitcoina za tradycyjne waluty lub inne kryptowaluty jest jednym ze sposobów na jego pozyskanie. Innym sposobem jest bitcoin – kopanie, które odbywa się przy użyciu specjalnego sprzętu składającego się z urządzeń posiadających dużą moc obliczeniową. Obecnie wydobycie bitcoina odbywa się poprzez karty graficzne, które są używane do rozwiązywania skomplikowanych zadań matematycznych. Rozwiązanie takiego zadania generuje nagrodę, którą jest określona ilość bitcoinów. Warto dodać, że sam bitcoin posiada wartość deflacyjną. Ilość bitcoinów jest z góry określona co sprawia, że wraz z czasem jego wartość powinna teoretycznie rosnąć. Równolegle wraz ze zmniejszaniem się ilości bitcoinów, które mogą zostać wydobyte wzrasta trudność tego procesu. W związku z tym użytkownicy, którzy decydują się na wydobywanie kryptowalut często łączą swoje siły w tak zwanych kopalniach. Kopalnia jest to miejsce, gdzie zgromadzonych jest wiele koparek. Miejsce to musi być odpowiednio przystosowane do obsługi tego typu urządzeń. Kluczową kwestią jest odprowadzenie ciepła.

W wyniku pracy koparki wytwarzane są bowiem duże ilości ciepła co jest wynikiem dużego obciążenia kart graficznych. Warto dodać, że w przypadku kryptowalut sprzęt może być wykorzystywany do kopania wielu różnych. Zdarzają się jednak rozwiązania, które są przystosowane do wydobycia konkretnej kryptowaluty. W takim przypadku urządzenie obliczeniowe prowadzi szyfrowanie jedynie algorytmu na którym oparta jest dana kryptowaluta. Rozwiązanie to jest wydajniejsze niż tradycyjne karty graficzne jednak znacznie mniej elastyczne.