Niespokojny płacz, prężenie się, niespokojne ruchy nóżek oraz twardy brzuszek u niemowlaka może oznaczać, że twoje dziecko ma napad kolki. Jest to dolegliwość, która dotyczy nawet co drugiego noworodka. A jedyne, co można zrobić, to spróbować uspokoić dziecko i złagodzić objawy. Sprawdź, co zrobić, aby przynieść ulgę maluszkowi.
Łagodzimy objawy kolki u niemowlaka
Ból brzuszka wywoływany przez kolkę to niezwykle ciężkie przeżycie zarówno dla cierpiącego maluszka, jak i rodzica, który często nie potrafi ulżyć swojemu dziecku w tym trudnym momencie. Zazwyczaj informację o tym, jak rozpoznać, czy to kolka u niemowlaka co robić w przypadku jej wystąpienia oraz czy podawać leki rodzic otrzymuje jeszcze na szpitalnym oddziale. Jednak dopiero, kiedy przyjdzie zmierzyć się z problemem, rodzice dowiadują się wielu cennych sposobów, które mogą przynieść ulgę. Najskuteczniejszym z nich jest zapewnienie dziecku bliskości rodzica. Poznane w szpitalu kangurowanie maluszka będzie w tym przypadku wygodnym rozwiązaniem. Jednak zazwyczaj rodzice wybierają ułożenie malca na ramieniu, jak przy „odbijaniu” po karmieniu, które pozwala na swobodne spacerowanie z dzieckiem na ręku. Warto jednak zapoznać się z wytycznymi fizjoterapeutów, aby pozycja ta była bezpieczna dla noworodka i nie obciążała nadmiernie jego kręgosłupa. W wielu przypadkach pomaga także delikatny masaż brzuszka połączony z uginaniem kolan, jak przy popularnym ćwiczeniu nazywanym w szkole „rowerkiem”. Pomocnym sposobem na kolki niemowlęce może być także kąpiel. Ciepła woda wpływa relaksująco oraz rozluźniająco, dzięki czemu ból może ustąpić. Mamy karmiące piersią powinny także zrezygnować z wysoko przetworzonych produktów, jak słodycze, wędliny czy smakowe herbaty. Dieta złożona z prostych, lekkostrawnych produktów jak gotowane warzywa, samodzielnie pieczone mięso pomoże wyeliminować problemy trawienne malca.
Pomimo wielu porad i domowych sposobów radzenia sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością, nie można bagatelizować objawów pojawiających się podczas kolki u niemowlaka. Każdą zmianę w zachowaniu noworodka trzeba skonsultować z położną przeprowadzającą wizyty patronażowe lub lekarzem pediatrą. Bez konsultacji nie można także podawać żadnych środków farmaceutycznych.