Żyjemy w czasach, w których korzystanie z porad terapeuty lub chodzenie do psychologa nie jest niczym niezwykłym. Wielu z nas szuka pomocy specjalistów w radzeniu sobie z trudnymi życiowymi sytuacjami, które nas przerastają. Często jednak indywidualna terapia nie jest w stanie zaspokoić naszego zapotrzebowania na wyrażanie emocji oraz odkryć przed nami wszystkich tajemnic naszej podświadomości. Istnieje jednak rozwiązanie takiej sytuacji.

Co trzeba wiedzieć o ustawieniach systemowych?

polecane ustawienia systemowe berta hellingeraPoszukując dobrej grupy terapeutycznej warto przyjrzeć się bliżej ustawieniom systemowym lub rodzinnym Berta Hellingera, który opracował tę metodę w ubiegłym stuleciu. Polega ona na tym, że w grupie terapeutycznej jedna osoba siada na środku pokoju i w kilku zdaniach streszcza swoje życie i mówi coś o sobie. Następnie kolejne osoby z grupy wcielają się w najbliższe osoby z otoczenia tej osoby, na przykład rodziców, rodzeństwo, innych krewnych, ale też w sytuacje i odczucia, które tę osobę ukształtowały. Przykładem może być na przykład przewlekła choroba. Ważne jest, aby osoba siedząca na środku ustawiała w przestrzeni inne osoby, tak, żeby oddawało to poziom i charakter ich relacji. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak bardzo dane osoby mają na nas wpływ, dobry, czy zły, oraz jaki jest prawdziwy charakter tych relacji. Często jest tak, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w naszym życiu, na przykład we wczesnym dzieciństwie, miały miejsce rożne wydarzenia, które nas ukształtowały. Podczas takiej sesji można dowiedzieć się o tym, że, przykładowo, nie udało nam się przepracować śmierci osoby bliskiej nam z dzieciństwa. Takie sesje są niezwykle istotne dla naszego poprawnego rozwoju oraz kształtowania siebie samego jako dorosłego i odpowiedzialnego człowieka. Jeżeli interesują nas polecane ustawienia systemowe Berta Hellingera to warto dowiedzieć się o nich więcej.

Każdy dobry terapeuta będzie wiedział, kiedy tego typu sesja będzie nam potrzebna. Warto z niej skorzystać, jeżeli tylko będziemy mieli taką możliwość. To bardzo ważne, aby złe i niekorzystne emocje nie miały wpływu na nasze życie. Dzięki temu będziemy mogli skutecznie radzić sobie z nowymi wyzwaniami w naszym życiu oraz przechodzić kolejne jego etapy, przyniesie nam też ono wiele radości.