Ne ulega wątpliwości, że kleszcze przenoszą groźne choroby. Dlatego też nie powinniśmy lekceważyć żadnego ukąszenia przez kleszcza. W okresie szczególnej aktywności tych pajęczaków należy unikać chodzenia po lasach, zwłaszcza gdy mamy na sobie krótkie spodenki. Przed kleszczami należy chronić również zwierzęta domowe. Istnieje wiele preparatów odstraszających kleszcze.

Pracownicy laboratorium zbadają kleszcza na obecność boreliozy

laboratoryjne badanie kleszcza na boreliozęNie ma chyba takiej osoby, która nie spotkałaby się z ugryzieniem przez kleszcza. Większość kleszczy jest niegroźna. Wystarczy odpowiednio usunąć pasożyta. W tym celu pomocna może się okazać pinceta. W żadnym wypadku nie można smarować kleszcza masłem albo alkoholem. Pajęczak wytwarza wówczas toksyny, które dostają się do organizmu. Niektóre kleszcze są nosicielami groźnych chorób. Jedną z takich chorób jest borelioza. Wiele ośrodków medycznych proponuje laboratoryjne badanie kleszcza na boreliozę. Prywatne laboratoria oferują usługi na najwyższym poziomie. Powszechnie wiadomo, że powikłania związane z boreliozą mogą być bardzo groźne dla zdrowia a nawet dla życia. Należy również dodać, że lekarze nierzadko mają do czynienia z przypadkami kleszczowego zapalenia mózgu. Dlatego też lepiej jest działać, póki nie jest za późno. Prywatne laboratoria medyczne szybko i tanio zbadają kleszcza pod katem nosicielstwa różnych chorób. Kompleksowe i dokładne badanie wykluczy lub potwierdzi, że kleszcz jest nosicielem danej choroby. Jeśli badanie potwierdzi nosicielstwo, należy jak najszybciej przebadać się samemu. Z całą pewnością można stwierdzić, że leczenie boreliozy na wczesnym etapie jest o wiele łatwiejsze. W ten sposób można zapobiec groźnym powikłaniom. A zatem kompleksowe badanie kleszcza uchroni nas przed problemami zdrowotnymi. Mimo wszystko jednak nie warto od razu wpadać w panikę, jeśli zauważymy, że kleszcz nas ukąsił. Większość kleszczy nie przenosi groźnych chorób.

Kleszcze powszechnie występują w naszym kraju. Należy się ich wystrzegać zwłaszcza w porze wiosenno-letniej. Kleszcz powinien zostać usunięty w sposób prawidłowy. Im szybciej to zrobimy, tym oczywiście lepiej. Niekiedy warto usuniętego kleszcza zanieść do laboratorium medycznego, gdzie analitycy przebadają zwierzę na obecność boreliozy.