Popularny kilkadziesiąt lat temu eternit, pomimo swoich szczególnych właściwości, stał się wrogiem numer jeden. W 1997 zakazano w Polsce jego produkcji i stosowania. Podobnie stało się w większości rozwiniętych krajów. W 2005 roku całkowity zakaz obrotem wyrobów azbestowych wprowadziła Unia Europejska. Na czym polega problem szkodliwości tego materiału i jak go usunąć?

Jak bezpiecznie pozbyć się azbestu?

utylizacja azbestuWarto zagłębić się na początek w budowę tego ciekawego materiału. Eternit to nic innego, jak azbestowo-cementowe materiały budowlane, wykorzystywane najczęściej do produkcji płyt dachowych i elewacyjnych oraz rur. Swoją atrakcyjność zawdzięczają szczególnym właściwościom, niezwykle pożądanym w przemyśle budowlanym. Do głównych zalet należy odporność na warunki atmosferyczne, środki chemiczne, ścieki, promieniowanie UV oraz działanie ognia. Ponadto są lekkie i stosunkowo tanie, a także trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Te zalety przeświadczyły o popularności tego materiału. Jednak jego sława nie trwała długo i skończyła się wraz z odkryciem szkodliwego wpływu na zdrowie. Od tego czasu rozpoczęła się w kraju i na świecie utylizacja azbestu. Proces ten nie jest ani prosty ani tani. Utylizacja azbestu wiąże się z wynajęciem specjalistycznej, koncesjonowanej firmy. Jej pracownicy zdobyli konieczne przeszkolenie do pracy z odpadami niebezpiecznymi, posiadają wymagane umiejętności. Firma dysponuje też wymaganym sprzętem. Demontaż eternitu wymaga najczęściej poćwiartowania płyt na mniejsze, co stwarza szczególne zagrożenie pyleniem włókien azbestu, tak niebezpiecznych dla zdrowia. Dlatego zachowanie konkretnych procedur podczas demontażu jest koniecznością, chroni zarówno pracowników, jak i domowników oraz okolicznych mieszkańców. Płyty eternitowe cięte są „na mokro” z użyciem specjalnych preparatów sklejających włókna. Cały teren prac musi być dobrze zabezpieczony za pomocą foliowych osłon, a także oznakowany.

Równie ważny, co fachowe usuwanie azbestu, jest jego transport. Podczas przewożenia zdemontowanego i dobrze zabezpieczonego materiału konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy zatem, że pracy z tak niebezpiecznym materiałem nie należy podejmować się samemu, a azbest nie może być składowany bezprawnie na terenach do tego nie przeznaczonych. Jedynym miejscem, gdzie możliwe jest jego przechowywanie jest składowisko odpadów niebezpiecznych.