Podlewanie uprawianych w ogrodach roślin jest koniecznością w naszym klimacie. W tym wypadku nie warto liczyć na pogodę, która jest tak zmienna i kapryśna, lepiej zadbać o odpowiedni stan nawodnienia roślin samemu. Długie tygodnie bez kropli deszczu potrafią zniszczyć nawet najbardziej odporne rośliny, nie mówiąc o tych uprawianych w celach spożywczych. Ręczne podlewanie za pomocą konewki lub węża ogrodowego nie jest ani jedynym, ani najlepszym rozwiązaniem.
Nawadnianie kropelkowe – zalety rozwiązania
Jak podlewać ogród, aby nie zajmowało nam to zbyt dużo czasu, było efektywne, a jednocześnie oszczędne? Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się popularne kropelkowe systemy nawadniania. Jest to rozwiązanie, które w dłuższej perspektywie czasu naprawdę się opłaca. Dlaczego? Choć jego montaż wiąże się z pewnymi kosztami, koszty te zwracają się w rachunkach za wodę. Oszczędność wody w porównaniu z ręcznym podlewaniem ogrodu może wynieść nawet 65 procent, co złoży się na okrągłą sumkę. Warto zatem rozważyć taką instalacje podczas planowania ogrodu. Inną zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu. Popularne kropelkowe systemy zawadniania wykonają cała pracę za nas. Bądź co bądź jest to nawadnianie zautomatyzowane, więc jedyną pracą z naszej strony będzie odpowiednie zaprogramowanie sterownika kierującego działaniem systemu. Konieczne będzie także użycie filtrów odpowiedzialnych za odżelazianie wody. Samo rozłożenie linii kroplujących w ogrodzie jest bardzo proste. Należy jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie układamy linii kroplownikami ustawionymi w stronę gruntu, ponieważ grozi to ich zapchaniem ziemią. Kroplowniki powinny być ustawione na boku. Po drugie, jeśli układamy linie na wzniesieniu, powinny być rozłożone w poprzek, nigdy tak, aby woda musiała płynąć pod górę. Poszczególne linie rozkładamy kroplownikami jak najbliżej roślin i stabilizujemy je specjalnymi szpilkami. Bardzo często konieczne jest użycie reduktora ciśnienia, ponieważ jest to system niskociśnieniowy i zbyt wysokie ciśnienie wody mogłoby uszkodzić poszczególne elementy.
Zalet automatycznego podlewania ogrodu jest wiele, ale największą z nich jest oszczędność wody i czasu, a jednocześnie efektywne nawodnienie roślin, zgodnie z ich wymaganiami. Ponadto woda podawana jest bezpośrednio do korzeni, omijając zraszanie liści, co w przypadku niektórych gatunków jest bardzo ważne. Tym sposobem unikamy ewentualnego poparzenia rośliny przez słońce, jak również nie narażamy ich na choroby grzybowe.