Aby zaplanować odpowiednie nawożenie gleby, konieczne jest przeprowadzanie profesjonalnej analizy, w konkretnych odstępach czasu. Tylko w ten sposób można zaplanować taki sposób nawożenia, który pozwoli na wydajny i równomierny wzrost roślin. Jak ważne jest jeszcze odpowiednie badanie ziemi, i czy możliwe jest szybkie wykrycie nieprawidłowego składu gleb na naszym polu, przeznaczonym pod uprawę?

Badanie gleby w celu dobrania nawozu

badanie składu glebyDzięki wykonywaniu regularnych badań gleby, możliwe staje się nie tylko dobranie odpowiedniego nawozu. Badanie składu gleby jest konieczne także dlatego, aby móc zakupić nawóz dla gleby w taki sposób, aby nie był on przesadnie drogi. Dobrze zbadana gleba może mieć odpowiedni odczyn pH, co jest jednym z najważniejszych czynników, decydujących o odpowiednich plonach. Kiedy wykryjemy, iż gleba posiada za niski odczynniki pH, trzeba rozpocząć uzupełnianie składników mineralnych. Najczęściej w grę wchodzą w takich wypadkach magnez, potas, fosfor i inne kluczowe mikroelementy. Analizę gleby warto wykonywać także z innych powodów. Dzięki nim dbamy o pole uprawne, i możemy odpowiednio przygotować je do uprawy takich roślin jak rzepak czy pszenica, które potrzebują odpowiedniego pH. Aby zbadać glebę, najpierw musimy pobrać jej próbki. W tym celu wykonuje się wykop za pomocą lasek lub szpadla. Aby analiza mogła zostać odpowiednio wykonana, pobiera się około 0,5kg gleby.

Po zapłaceniu za analizę w stacji chemiczno-rolniczej, wynik możemy otrzymać w niedługim czasie po udaniu się do laboratorium. Bardzo ważnym aspektem opłat za wykonywanie tego typu badań jest ich cena. Nie są to często wygórowane stawki, a ich zmienność nie jest duża, gdyż wysokość opłaty za badanie wynika wprost z rozporządzenia ministerstwa.