Wraz z pojawieniem się ograniczeń, spowodowanych szczepami koronawirusów, zmienił się świat wycieczek. Zaczęto proponować zwiedzającym nowe, cyfrowe atrakcje. Jak zatem wykonać ścieżkę wirtualnego spaceru? Czy potrzebne są specjalne, komputerowe programy? Oczywiście w przypadku wirtualnego spaceru przydatne jest skanowanie 3D, czyli trójwymiarowe odtworzenie przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych.
Świat wirtualnego oprowadzania po zabytkach
Zabytki zostały zamknięte dla zwiedzających na długie miesiące. Cierpieli przez to właściciele pałaców, parków zabytkowych i ogrodów. Również wiele innych, topowych atrakcji turystycznych na świecie zamarło bez odwiedzających. Wraz z luzowaniem obostrzeń wcale nie zmalał popyt na wirtualne spacery. W ten sposób można zachęcić do zwiedzania i przyjazdu w konkretne miejsce. Wiele miast wakacyjnych na całym świecie oferuje darmowe wycieczki wirtualne po wybranych obiektach architektonicznych. Na czym zatem polega tworzenie wirtualnych spacerów? Pierwszym krokiem jest określenie obiektu, który ma zostać udostępniony zwiedzającym. Może to być nawet kompleks zabudowy, ogród botaniczny lub zoologiczny. Wirtualnym zwiedzaniem zachęcają zamki oraz kościoły. W ten sposób obiekt może być eksplorowany bez zakłócania porządku mszy i ciszy podczas nabożeństw. Także bardzo cenne obiekty zabytkowe, jak średniowieczne zamki lub antyczne pałace, nie mogą być stale udostępniane. Alternatywą jest stworzenie wirtualnego spaceru.
Cyfrowe formy opracowania zabytków są już pełnoprawnym sposobem na zwiedzanie ciekawych miejsc. Można spokojnie w domu, bez wydawania dużych pieniędzy odwiedzić dowolne miejsce na świecie. Ze strony właścicieli obiektów jest to bardzo dobra reklama. Wirtualny spacer doskonale zachęca do przyjazdu i osobistego odwiedzenia.