Chroniony przez nas obiekt przemysłowy był bodaj pierwszą tego typu instalacją w kraju, i jako taki wymagał najwyższego stopnia bezpieczeństwa. Nic dziwnego, bo mimo niewielkiej powierzchni, zakłady produkowały zaawansowane technologicznie podzespoły do elektroniki wojskowej, więc stopień ryzyka na obiekcie był wysoki. Należało więc zastosować najnowocześniejsze zabezpieczenia elektroniczne i monitoring.

System alarmowy na obiekcie przemysłowym

systemy alarmowe bydgoszczMonitoring był jednym z pierwszych elementów, jakie chcieliśmy zainstalować na obiekcie, aczkolwiek nie jedynym. Do obiektów o tak wysokiej klasie bezpieczeństwa potrzeba było wiele różnych metod zabezpieczenia, choć niestety sami nie mieliśmy uprawnień do ich instalowania. Na szczęście, od dłuższego czasu współpracowaliśmy z fachową firmą montującą systemy alarmowe Bydgoszcz była jednym z miast w którym owa firma miała swój duży oddział, więc tym bardziej, współpraca była ułatwiona. Jednym z bardziej nowatorskich zabezpieczeń był czujnik naciskowy pod szlabanem wjazdowym. Wykrywał on każdy nacisk na powierzchnię w momencie gdy szlaban powinien być opuszczony, był on więc przydatny do wykrywania zarówno prób wtargnięcia, jak i usterek mechanicznych samego szlabanu. Prawie wszystkie okna i drzwi zostały zabezpieczone czujkami wstrząsowymi, aktywującymi ostrzeżenie przy każdym mocniejszym ruchu okna, a dzięki połączeniu z systemem monitorowania, operatorzy mogli łatwo znaleźć źródło alarmu i zweryfikować czy czujka aktywowała się samoczynnie, czy przez ingerencję osób trzecich. Płot otaczający obiekt również został wyposażony w kamery monitoringu, jak również w czujniki naciskowe, wyglądające niczym zwykłe druty, ciągnące się na każdej części ogrodzenia. Pozwalały one na natychmiastowe wykrycie próby pokonania ogrodzenia przez osoby niepowołane, pokazując dokładnie w której sekcji ogrodzenia doszło do takiej próby.

Zostały one skonfigurowane w taki sposób, by nie włączać się poniżej pewnego stopnia nacisku, choćby przez ptactwo, siadające na ogrodzeniu. Całość alarmów była obsługiwana przez centrum monitorowania znajdujące się na terenie zakładu. Dzięki temu, podczas jakiegokolwiek alarmu, operatorzy i pracownicy ochrony mogli działać natychmiastowo, nie polegając na zewnętrznym personelu.