Odpowiednia pielęgnacja roślin to szereg czynności mających na celu stworzenie roślinie jak najlepszych warunków do rozwoju i bujnego wzrostu. Podstawa to oczywiście odpowiednia ilość wody, światła i składników odżywczych. Na tym jednak się nie kończy, ponieważ uprawiane przez nas rośliny warto także chronić przed ingerencją szkodników, przed ekspansją chwastów, czy też przed nadmiernym parowanie wilgoci z gleby. Dlatego tak istotną kwestią jest ściółkowanie.

Agrotkanina i agrowłóknina – charakterystyka i zastosowanie

mocna agrotkaninaZastosowanie syntetycznych materiałów do ściółkowania roślin jeszcze do niedawna obejmowało jedynie profesjonalne uprawy lub też miejskie tereny zielone. Obecnie mocna agrotkanina czy agrowłóknina stosowane są z powodzeniem także w uprawach hobbistycznych. Zalet ściółkowania jest naprawdę wiele, ale ogólnym jego celem jest zapewnienie roślinie jak najbardziej korzystnych warunków. Warstwa ściółki pozwoli przede wszystkim na ograniczenie rozwoju, a nawet całkowite pozbycie się chwastów, które jak wiadomo zabierają roślinom cenne składniki odżywcze, wodę oraz dostęp do promieni słonecznych. Kolejną ważną rolą, jaką spełniają agrotkaniny i agrowłókniny to utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby poprzez ograniczenie parowania wody z gruntu. Dzięki temu nawadnianie roślin jest dużo bardziej efektywne. Materiały przeznaczone do ściółkowania w żadnym stopni nie ograniczają nam możliwości podania roślinie nawozów czy też środków ochronnych. Mocna agrotkanina utrudni także dostęp szkodnikom, które mogłyby podgryzać korzenie roślin. Na czym zatem polega różnica między agrowłókniną a agrotkaniną? Obydwa materiały wykonane są z polipropylenu, który nie zmienia odczynu gleby i jest całkowicie bezpieczny dla naszych upraw. Różnica polega natomiast na wykorzystaniu innej metody technologicznej, dzięki czemu agrotkanina jest materiałem dużo trwalszym, posiada mocniejsze włókna. To sprawia, że jest idealnym materiałem do wykorzystania na skarpach czy na innych wymagających przestrzeniach. Ponadto można bez obaw o zniszczenie przykrywać ją nawet grubym żwirem czy innym ostrym kruszywem.

Agrowłóknina natomiast jest nieco cieńsza, mniej odporna na zniszczenia mechaniczne, jednak w dalszym ciągu sprawdza się w naszych ogrodach jako doskonały sposób na ściółkowanie, ale także na okrywanie roślin na zimę. W tym drugim celu wykorzystuje się materiał o jasnej (białej) barwie, który ochroni rośliny przed mroźnym wiatrem, a jednocześnie palącymi zimowymi promieniami słonecznymi.