Czasami zdarzają się awarie prądu i nie mamy dostępu do energii elektrycznej nawet przez kilka godzin. Jeśli braknie nam prądu w domu jednorodzinnym, to nic się nie stanie, gorzej jest jak braknie prądu w takich instytucjach jak szpital. W takich miejscach jak szpitale, kilkugodzinny brak prądu może mieć tragiczne skutki, dlatego wszystkie szpitale posiadają awaryjne źródła prądu. Każdy szpital musi mieć zastępcze źródło prądu i najczęściej jest to agregat.
Stacjonarny agregat prądotwórczy
Agregat jest jednym z najlepszych zastępczych źródeł prądu. Agregaty stacjonarne są w stanie wyprodukować tyle energii elektrycznej, że bez problemu możemy zasilić budynek o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, który ma dość duże zużycie prądu. Budowa takiego agregatu jest bardzo prosta. Agregaty składają się z jednostki napędowej, prądnicy oraz przetwornicy prądu. Silniki, które są używane w agregatach to bardzo wydajne jednostki napędowe o dużej mocy. Im wydajniejszy silnik, tym istnieje możliwość wygenerowania większej ilości prądu. Nowoczesne agregaty wyposażone są w dość ciche silniki, dzięki temu nie odczujemy dyskomfortu w czasie, gdy taki agregat pracuje. Agregaty stosowane w szpitalach nie mogą pracować głośno, ponieważ wpływałoby to w dużym stopniu na komfort pacjentów. Silnik wprawia w ruch prądnice, która wytwarza energię elektryczną, a przetwornica zmienia napięcie na dwieście trzydzieści Volt, dzięki temu prąd wytwarzany przez agregat nadaje się do zasilania wszystkich urządzeń, które do tej pory były zasilane energią elektryczną z sieci. Agregaty posiadają specjalne układy, które stabilizują napięcie, więc nie ma mowy o spadkach lub skokach napięcia, które mogłyby zaszkodzić urządzeniom zasilanym prądem wytwarzanym przez agregat. Agregaty są w stanie pracować przez kilkanaście godzin bez przerwy.
Agregaty są coraz powszechniej używane nawet przez prywatnych użytkowników, np. na działkach podmiejskich gdzie nie ma prądu. Koszt zakupu agregatu, który będzie w stanie zasilić wszystkie potrzebne nam urządzenia na działce to około kilkaset złotych. W przypadku zakupu agregatu, który będzie zasilał duży budynek, którego zużycie prądu jest znacznie większe, to musimy przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.